Login Form

Origins 2014 Schedule

 

 org2014logo

 June 11-15, 2014 
Greater Columbus Convention Center -  Columbus, Ohio

www.originsgames.com 

schedule origins 2014
Click here to see the event grid in pdf format.

 

Thursday-
9am
Monsters: The Other Side                                     GM: Rod Wiesinger
Clue of Cthulhu                                                   GM: Justine Wiesinger
AotE and the Night of Chaos                                 GM: Cassie Collins
Ghost Island                                                       GM: Richard Ferris
Final Approach                                                    GM: Tom Arnott

1pm
Dry Hunger                                                         GM: Rod Wiesinger
Zeshta                                                              GM: Justine Wiesinger
Gulag 6                                                              GM: Angela Souders
Terror in the Depths                                             GM: Tom Arnott
Mists of Lochnagar                                              GM: Byron Wingate
Bodies for the Baron                                            GM: Randy Wingate

5pm
After the Prom                                                    GM: Angela Souders
The Little Mermaid                                              GM: Misty Long
Cold Spot                                                           GM: Matt McCloud
Secrets of the Third Reich                                     GM: Randy Wingate
Abyssal Gate                                                      GM: Tom Arnott
Cold Case                                                           GM: Byron Wingate

9pm
Unstable                                                             GM: Misty Long
Diamonds Are Forever                                           GM: Byron Wingate
Sympathy                                                            GM: Cassie Collins
Puppet Shows and Shadow Plays                            GM: Matt McCloud
Cultists of R'lyeh                                                 GM: Marx Stead

11pm
Cultists of R'lyeh                                                 GM: Marx Stead

Friday-

9am
Dry Hunger                                                          GM: Rod Wiesinger
Zeshta                                                                GM: Justine Wiesinger
Boarding Party                                                     GM: Byron Wingate
Prey for Death                                                     GM: Tom Arnott

1pm
Gulag 6                                                              GM: Angela Souders
Terror in the Depths                                             GM: Tom Arnott
AotE and the Night of Chaos                                  GM: Cassie Collins
The Searchers                                                      GM: Preston Becker
Cthulhu Fluxx                                                      GM: Marx Stead

3pm
Cultists of R'lyeh                                                 GM: Marx Stead

5pm
After the Prom                                                     GM: Angela Souders
Remains to be Seen                                             GM: Matt McCloud
Bodies for the Baron                                             GM: Randy Wingate
Abyssal Gate                                                       GM: Tom Arnott
Diamonds Are Forever                                           GM: Byron Wingate
Cultists of R'lyeh                                                  GM: Marx Stead

7pm
Cultists of R'lyeh                                                  GM: Marx Stead

9pm
Sleeping Beauty                                                   GM: Misty Long
PX Poker Night                                                     GM: Matt McCloud
Sympathy                                                            GM: Cassie Collins
Cold Case                                                           GM: Byron Wingate
Secrets of the Third Reich                                      GM: Randy Wingate
Arkham Horror                                                     GM: Marx Stead

Saturday-

9am
Monsters: The Other Side                                      GM: Rod Wiesinger
Clue of Chtulhu                                                    GM: Justine Wiesinger
After the Prom                                                     GM: Angela Souders
Prey for Death                                                      GM: Tom Arnott
Barbara Fritche                                                    GM: Preston Becker

1pm
Dry Hunger                                                          GM: Rod Wiesinger
Zeshta                                                                GM: Justine Wiesinger
Final Approach                                                     GM: Tom Arnott
The Little Mermaid                                               GM: Misty Long
Mists of Lochnagar                                                GM: Byron Wingate
Gulag 6                                                              GM: Angela Souders

5pm
Unstable                                                             GM: Misty Long
Full Circle                                                            GM: Matt McCloud
Secrets of the Third Reich                                      GM: Randy Wingate
Protean Gambit (Rogue Invitational Play)                 GM: B. Wingate/T. Arnott

11pm
Madness at Memorial (larp)                                    GM: Preston Becker

Sunday-

9am
Sleeping Beauty                                                   GM: Misty Long
Boarding Party                                                      GM: Byron Wingate
Bodies for the Baron                                              GM: Randy Wingate

 

Support RC